Időszaki kiállítás / Népi iparművészeti
A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület kiállítása
Megnyitó: 2026. május 29. 10.00 óra
Az alkotókat köszönti: Szabóné Bognár Anikó, a KKJM igazgatóhelyettese
A kiállítás megnyitja: Harangozó Imre néprajzkutató
Közreműködik: Bárány Lili és Bárány Levente citera, ének
A kiállítás látogatható: 2026. november 14-ig, keddtől-szombatig
10.00 és 16.00 óra között
A Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület 2027-ben ünnepli megalakulásának 45. évfordulóját. A kiállítással az évfordulóra készülvén bemutatjuk azt a szakmai hitvallást, mely a kezdetektől fogva a tiszta forrásra, a természetközeliségre, a természetes alapanyagok használatára és a környezetféltésre épül. Az egyesület alkotói tudatosan kerülik a tömeggyártott termékeket, a fenntartható, hagyományos paraszti tárgykultúra megújítását képviselik a mai modern, ökológiailag tudatos mindennapokban. A kézzel készült alkotások generációkon át öröklődnek, a mindennapi használatra készült tárgyak a természetből nyert, fenntartható forrásból származó alapanyagokból készülnek.
Valljuk, hogy az átalakult, értékeket kereső, uniformizált világunkban a mai életvitelhez, lakás- és környezetkultúrához alkalmazkodó tárgyak készítésével van jövője a népművészetnek. Az átalakult világhoz nem a tárgyak átalakításával válaszolunk, de nem is múzeumi tárgyak másolásával, hanem betartva az alapelveket, a természetes anyagok használatát, a formákat, motívumokat, kompozíciókat, a jelen kihívásaihoz, a társadalmi igényekhez alkalmazkodó alkotásokkal visszük tovább őseink tudását.
A tárlaton bemutatkoznak az egyesület tagjai, akik a tárgyalkotó népművészet szinte minden szakágát képviselik: hímzők, szövők, fafaragók, játékkészítők, gyöngyfűzők, tojásfestők, viseletkészítők, fazekasok, csuhé- gyékény- szalma és kosárfonók, kékfestők, nemezkészítők, bútorfestő, bőrműves és késes mesterek.
Helyszín: Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteménye
(Kecskemét, Serfőző u. 19.)