
Évfordulós gyerekkönyvek: Kócos Peti, Max és Móric
Április 2-a Hans Christian Andersen születésnapja, ami 1967 óta a Nemzetközi Gyermekkönyvnap is. A létrehozók szándéka a gyermek- és ifjúsági irodalom és az olvasás népszerűsítése volt. Ebből az alkalomból két olyan gyerekkönyvet mutatunk be a Szórakaténusz gyűjteményéből, melyek a 19. században születtek és népszerűek voltak. Gyerekek generációi találkoztak a vicces, de sokszor inkább ijesztő történetekkel. Az elrettentés volt a célja a szerzőknek. A rossz szokások vagy a csínyek történetekbe ágyazásának nevelési célzata volt, mely a 19. században drasztikusabb és kíméletlenebb volt, mint manapság.
180 évvel ezelőtt jelent meg a Kócos Peti. Heinrich Hoffmann (1809-1894) frankfurti ideggyógyász eredetileg karácsonyi ajándéknak szánta a képregényszerű történeteket három éves kisfia számára. Végül 1845-ben Struwwelpeter címmel adták ki. Később számtalan kiadást megélt a könyv. Az 1876-os jubileumi kiadásból láthatóak a képek. Mai szemmel nézve leginkább kegyetlen történeteket tartalmaz. Talán csak azt nevezhetjük viccesnek, amikor egy nyúl ellopja a vadászat közben lepihenő vadász puskáját, hogy megleckéztesse.
A korszak másik meghatározó és máig népszerű gyerekkönyve a 160 éve született Max és Móric volt. 1865-ben Wilhelm Busch (1832-1908) mókás rajzsorozata a Münchener Bilderbogen folyóiratban jelent meg és roppant népszerűvé vált. A német szerző ezzel világ egyik első képregényét hozta létre. A verses formában megírt hét történet a két fiú csínytevéseiről szól, melyeket saját gyermekkorából merített. A mű 1895-ben jelent meg magyar fordításban, majd 1912-ben is Marci és Miska Két tacskó furfangjai hét csínyben címmel.