„Kecskeméti ZÖLDvásáron…” Dömötör-napi sokadalom 2024. október 26-27.
Kétségtelen, hogy utolért minket az ősz. Az október vége nemcsak a hűvösödő reggeleket, a hamarabb kezdődő és később végződő éjszakákat, a reggeli ablaküveget finoman elhomályosító páracseppecskéket és a lassan felszálló, tejfehér hajnali ködöt vagy a járdákra hulló puha, ezer színben játszó, egyre sokasodó levéltakarót hozza magával. Városi létünkben csak közvetetten tudatosul, de az ősz a betakarítás időszaka is.
Múlt hétvégén szimbolikusan mi is learattuk az elmúlt két év nagyra nőtt gyümölcsét. A Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményének helyszínén 2023-ban a múzeum a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesülettel és a Zöld Misszió Csomagolásmentes Bolttal együttműködve egy olyan eseménysorozat megrendezését tűzte ki célul, ahol a látogatók főként környékbeli, de akár távolabbról érkező alkotók és kézműves mesterek minőségi, válogatott portékáit tudják megvásárolni. A több alkalommal megrendezett kézműves vásár 2024 őszére kétnapos „nagyrendezvénnyé” nőtte ki magát, ennek az eredménynek lehettek részesei kicsik és nagyok egyaránt az elmúlt hétvégén.
Köztudott, hogy a piac és a vásár a történelem folyamán elsősorban az árucsere alkalma és helyszíne volt, ugyanakkor közösségi esemény jellegéből fakadóan helyet kaptak a különböző szórakoztató elemek is, mint a vásári komédiások, bábjátékosok, különféle hangszereken játszó zenészek, stb. Ezt tartottuk szem előtt mostani rendezvényünkön is. Kecskemét város történelmi hagyományaihoz kapcsolódva, a középkori és újkori vásárok hangulatát becsempészve a vásártérre, a résztvevőket a Langaléta Garabonciások tömörítették a nézőtérre, hogy ezt követően hatalmas gólyalábaikon vezessék be a gyülekező közönséget a hétvége forgatagába. A boldog gyermekzsivaj azonban nem ért véget a nagyra nőtt figurák elvonulása után sem, Radics János, a vásár nagybajuszú ceremóniamestere a Matóka Együttes interaktív gyermekkoncertjét konferálta fel. Az udvar a Pitykés Zenekar előadása alatt borult szürkületbe, az együttes a magyar népzenekincsből merítve készítette elő a színpadot és a közönséget a Csík János és a Mezzo zenekar tömegeket megmozgató koncertjére. A koncert utáni jó hangulatban kecskeméti zenészek és táncosok közreműködésével hajnalig tartó táncház vette kezdetét.
A másnap reggeli napsugarak korán kezdték cirógatni a Népi Iparművészeti Gyűjtemény kertjét, s hamarosan megérkeztek a nap első produkciójának előadói is: a Tintaló Társulás a harmattól épp felszáradt füvön kezdte felépíteni pirinyó, piros-fehér csíkos cirkuszi sátrát. A cirkuszi társulat tagjai gyorsan felsorakoztak a backstage-ben, s a 10 óra 15 perckor kezdődő előadáson a nagyérdemű már hangos tapssal fogadhatta Pöti Bobó és szépséges társa, Pöti Baba műsorszámát. Míg a legkisebbek és szüleik a cirkuszban, a nagyobbacskák a gyűjtemény időszaki kiállító termében múlathatták az időt, ahol elsőként Dr. Mód László Balázs egyetemi adjunktus Dömötör-naphoz kapcsolódóan a Kárpát-medence október végi mezőgazdasági ünnepeiről tartott szakmai előadást – nemcsak szakmabelieknek –, majd Patyi Zoltán kalauzolta el közönségét egy szertágazó és izgalmas utazásra, a „Mátyás király és az okos leány” című népmesétől indulva. Dömötör-nap hagyományának gondolatköréhez a Lóca Együttes is kapcsolódott „A juhásznak jól van dolga…” című zenés gyermekműsorával. Fél háromkor egy nagyon izgalmas, rendhagyó mesepárbaj vette kezdetét a színpadon a Meseszó Egyesület szervezésében. A bírálóbizottság szerepét nem más kapta, mint a közönség. A párbajra bocsátott mesék természetesen a vásár mint esemény és a juhász alakja köré szerveződtek. A hétvége energikus lezárását a Boróka Citerazenekar és a FolKvartett színvonalas népzenei előadása biztosította.
A hétvége megvalósulásához nagyon sokan tették hozzá kezük munkáját – tényleges és szimbolikus értelemben is –, így lehetetlen volna mindenkit név szerint kiemelni. Elsősorban szeretnénk köszönetet mondani a múzeum fáradhatatlan munkatársainak; emellett kedves barátainknak, akik hozzánk hasonlóan szívügyüknek tekintették a rendezvényt; a vásárban résztvevő kézműveseknek és szolgáltatóknak; a színpadon feltűnő vagy az udvar más pontján lépdelő előadóknak; a Kecskeméti Katona József Múzeumnak és Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának; s végül, de nem utolsó sorban a hozzánk látogató kedves vendégeknek! Találkozzunk ugyanitt jövőre!