Ma van a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja

Ma van a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja

2012. május 21-én a magyar Országgyűlés a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává nyilvánította november 25-ét. Ez a nap kiemelkedő jelentőségű volt a kényszermunkára elhurcolt személyek életében, ugyanis Sztálin halálát követően 1953-ban ezen a napon érkeztek haza a Gulag-lágerekből a rabok első csoportjai.
Kecskemét városából a több mint 400 főt hurcoltak el kényszermunkára a Szovjetunió különböző területeire, közülük sajnos sokan soha többé nem térhettek haza.


Egy kecskeméti eset jól példázza az akkori állapotokat.
1944 őszén szüreti bálat rendeztek Vacsihegyen, ahol ittas szovjet katonák kötöttek bele magyar fiatalok – amelynek tagja volt Böddi Lajos is – csoportjába, akik megpróbálták megakadályozni egy asszony megerőszakolását. A fiatal fiúk összeverekedtek a szovjet katonákkal, akik közül egy fő életét vesztette.
Másnap járőrök szedték össze a verekedés tényével gyanúsítottakat. A 4. Gárdahadsereg katonai törvényszékének 1945. február 3-iki ítélete alapján 10 év kényszermunkára ítélték mind a 8 kecskeméti férfit, akik közül csak Böddi Lajos és Sándor Lajos tért haza 1955-ben.
A Norliszk-i (SzU) évek alatt 8 éven keresztül a – 45 C° hidegben a szibériai távvezeték hálózat építésén dolgozott. Családja előtt sohasem beszélt arról a titkáról, amely egy lengyel nőhöz kötötte, ugyanis a kint eltöltött 10 év alatt született egy gyermeke, akit a család sohasem ismerhetett meg.  
 Az Oroszországi Föderáció Legfelsőbb Bíróságának Katonai Kollégiuma 1968. április 10-én felülvizsgálta Böddi Lajos ügyét és a korábbi ítéletet, illetve a Legfelsőbb Bíróság katonai kollégiumának 1953. május 26-án hozott határozatát visszavonta és az ügyet bűncselekmény hiányában megszüntette. A kényszermunka hatására – hazatérte után – 1977-ben, egészen fiatalon – 49 évesen – nyirokrendszeri daganatos betegségben vesztette életét.  Böddi Lajost 1992-ben rehabilitálták, aki ekkor már 16 éve a kecskeméti Köztemetőben nyugodott.

 

Galéria