Múzeumok Őszi Fesztiválja 2024

Ajánlóba / Cifrapalota

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2024

-

Állatok világnapja – Állatnyomon. Kreatív családi nap
Az állatok világnapjára érkező családok kinyomozhatják milyen állatok bújtak meg a Cifrapalota festményein.  A képeken rejtőzködő állatokat a lábnyomaik alapján kell megkeresni. A sikeres felfedezést követően állati jó játékokban vehetnek részt: állatokat és eledeleiket, valamint élőhelyüket párosíthatják kártyák segítségével, illetve a képek megfelelő részére helyezésével. Kirakók segítségével megismerkedhetnek hazánk védett állatfajaival is. A játékos tanulás után kézműves foglalkozáson el is készíthetnek néhányat a kiállításban látott állatok közül.
Időpont: 2024. október 5. szombat 10-14 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

Falatnyi Múzeum
Október 12-én kerül megrendezésre a Cifrapalota "Falatnyi Múzeum" elnevezésű rendezvénye a helyi kultúra és gasztronómia iránt érdeklődők számára, a Múzeumok Őszi Fesztiválja eseménysorozat keretein belül. A nap során gasztro-workshoppal és a témához kapcsolódó tárlatvezetéssel várjuk az érdeklődőket. Továbbá a családok közösen elkészíthetik/megkóstolhatják a szecessziós Cifrapalota építési idejében (a századfordulón) divatos süteményeket: a habrolót és a linzert.
Időpont: 2024. október 12. szombat 10-17 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

 „Ép testben ép lélek” – Fittmúzeum a Cifrapalotában
A Cifrapalota támogatja a fitt, egészséges, harmonikus életre nevelést. A program zenés jógával indul a pávákkal és szecessziós motívumokkal ékesített díszteremben. A magas szintű szakmaiságot és a jó hangulatot Veszprémi Ildikó jógaoktató és Vágó Petra sportedző biztosítják. A fizikai és mentális ellazulás után látogatóink vendégeink egy stresszcsökkentő, fáradtságűző és energiát adó gyógyteára, valamint egészséges fitt-falatkákra. Az esztétikai ellazulást a nyáron megnyílt új képzőművészeti kiállítás garantálja, ahol zenés - játékos tárlatvezetésre invitáljuk a rendezvény résztvevőit.
A programra jógamatracot, törülközőt és kényelmes ruházatot a résztvevőnek kell biztosítania!
Időpont: 2024. október 19. szombat 10-12 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.


Őszi Cifra-mesék
Célcsoport: óvodások, családok
Kreatív alkotó és kézműves programot szervezünk az őszi szünidőre 2024. október 29, 30 és 31-én délelőttönként 10 órától az óvodás korosztály számára.
A Cifrapalota játékos, interaktív, kreatív foglalkozásain mesék, versek, dalok, találós kérdések, játékok, bábok segítségével mindhárom napon más mesével ismerkednek meg a gyerekek. A mesék kiindulópontja a múzeum képzőművészeti gyűjteményének alkotásai, amelyek a meséket inspirálták. A történet megismerése után kézműves tevékenységen vesznek részt az óvodások, ahol elkészíthetik a mese szereplőit, használati tárgyait. Az őszi szünidő foglalkozásainak képzőművészeti alkotásai és meséi:

  • Álmos Imre: Rabbi kakassal – Gyuri kakas és a gyík
  • Farkas Béla: Ősz – Mióta színesek ősszel a falevelek?
  • Bornemisza Géza: Csendélet  – Az alma meg a kerti manó


Időpont: 2024. Október 29-31-én 10-11 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

Kiscukrász –Képző. Szünidei Kreatív Kuckó iskolásoknak.
Célcsoport: általános iskolások, családok
Gasztro-történeti programot tervezünk az őszi szünidőre 2024. október 29, 30 és 31-én 14 órától az általános iskolás korosztály számára.
A három nap folyamán olyan múzeumi gyűjteményi darabokkal ismerkedünk meg, amelyeknek valamilyen kapcsolódása van a gasztronómiához.

  •  Október 29-én témánk A középkori torta – Egy régészeti feltárás nyomában. A foglalkozáson megismerkedünk a régészet által feltárt konyhai eszközökkel, a középkorban alkalmazott ételkészítési eljárásokkal. Bepillantást nyerünk egy szegény és egy nemesi család étkezési szokásaiba. Végezetül elkészítünk egy középkori tortát, amelynek recept és összetevő ötletét egy a régészek által feltárt süteménymaradvány adta.
  •  Október 30-án Századfordulós sütemények – Kugler és Gerbeaud (Zserbó). A programon olyan képzőművészeti alkotásokkal ismerkedünk meg, amelyeken a művészek étellel, itallal, gasztronómiával kapcsolatos csendéleteket hoztak létre. Befejezésül pedig habrolót készítünk a gyerekekkel.
  •  Október 31-én Ükmamáink kisütötték. – Hagyományos népi sütemények és sütőeszközök. A rendezvénysorozat utolsó alkalmán a népi konyha eszközeivel, süteményeivel, süteményfogyasztási alkalmaival és receptkönyveivel ismerkednek meg a gyerekek. A nap végén hagyományos mézeskalácsot készítünk. 

Időpont: 2024. Október 29, 30 és 31 13-16 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

Márton napi kreatív kuckó
A program célja népi hagyományaink továbbélése, népszokásaink fenntarthatósága, környezetvédelem, a környezetünkben keletkezett hulladékok újra hasznosítása, a kreatív alkotótevékenységek révén a fizikai és szellemi képességek serkentése a fenntarthatóság érdekében.
A családi délelőttön a gyerekek versek, dalok, találós kérdések segítségével megismerkednek  Szent Márton és a ludak meséjével, a katonából lett püspök életével. Képek alapján keressük a választ arra, hogy: Mi volt a foglalkozása? Melyik volt az első jócselekedete? Minek a hatására döntött úgy, Isten katonája lesz? Hogyan avatták püspökké?
Felelevenítjük a Márton naphoz fűződő hagyományokat, népszokásokat, babonákat, hiedelmeket, időjóslásokat képek, szólások, mondókák és versek segítségével.
A családi program során kreatív alkotótevékenységgel liba figurákat készítünk, papírból, gipszöntéssel. Végül a Gyertek haza ludaim kezdetű népi gyermekjátékkal  zárjuk a programot.
Időpont: 2024. november 9. 10-14 óráig
Helyszín: Cifrapalota, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

Hozzáférhető Múzeum- Iskoláknak, Óvodáknak
Őszi jeles napok- ünnepi népszokások
Célcsoport: óvodások, általános iskolások 1-4 osztályos tanulók

A Cifrapalota 2024-ben is kitelepül az óvodákba és az általános iskolákba, ahol bemutatja az őszi jeles napok népszokásait, hagyományait. A kihelyezett foglalkozásokon múzeumi tárgyakkal ismerkedhetnek meg a gyerekek, valamint a jeles napokhoz kapcsolódó kézműves foglalkozásokon, drámapedagógiai játékon vehetnek részt.
A foglalkozások időtartama: óvodásoknak 45 perc, iskolásoknak 90 perc.                                                                                                       

Választható foglalkozások:
Szent Mihály napja – A pásztorok élete, a pásztorok étele
A Szent Mihály napi program keretében a gyerekek a Kecskemét környéki nomád pásztorok életével, eszközeivel és mindennapjaival ismerkednek meg. Olyan nem mindennapi tárgyakat vehetnek kézbe, mint a kutyagerinc, a rovásfa és a tűzütő acél. Felelevenítjük, hogy milyen állatfajtákat neveltek az őseink, hogyan hívták a kicsinyeiket, és hogy nevezték el a különböző állatok pásztorait. Végezetül a pásztorok ételeiről, ételkészítési eszközeiről beszélgetünk. A foglalkozást kézműves tevékenységgel zárjuk, krumplimalacot, pulit vagy pásztor figurát készítünk.
Szüreti népszokások, szüreti ételek
Mivel a vidéki gyermekek többsége részt vett már szüreten, ez a foglalkozás beszélgetéssel indul, ahol mindenki elmondhatja, hogyan zajlik náluk a szüret, milyen eszközöket használnak, és hogyan nevezik azt az édes-savanykás nedűt, amit a szőlőből préselnek. Hogyan zárul a szüret, milyen ételeket fogyasztanak a szüreti bálon. A beszélgetés után szőlőcsősz figurát készítetünk.

Dömötör napja – Állat- és kirakodó vásárok
(Dramatikus játék demonstrációs tárgyakkal). A bevezető beszélgetésben a juhászújévről, a juhászok életéről, eszközeiről esik szó, majd áttérünk a hagyományos, régi vásárok világára. Beszélgetünk a vásár ünnepi jellegéről, családi összejövetelekről, ünnepi ételekről. Megismerkedtünk néhány régi mesterséggel, akik képviselték magukat a vásárban: a szűccsel, a csizmadiával, a kékfestővel, a fazekassal és a mézesbábossal, valamint a vásárokban megjelenő ételárusokról. Megvitatjuk, hogy ki volt a vásári planétás, mit neveztek vásárfiának, és hogy egy vásárban hogyan zajlott az alkudozás. Mindezek után a gyerekek magukra vehetik a mesteremberek, a vásárlók szerepét, és demonstrációs tárgyak segítségével részt veszünk egy igazi, régi vásáron.

Szent Márton napi hiedelmek és szokások
A foglalkozáson elsőként Szent Márton legendáját ismerhetik meg a gyerekek: hogyan lett belőle a szegényeket és betegeket gyámolító szent ember, és hogyan árulták el a ludak, amikor elbújt, mert nem akart püspök lenni. Beszélgetünk még a Márton naphoz kapcsolódó népi babonákról, időjárás-jóslásokról. A gyerekek kézbe vehetnek egy libacsontból készült régi gyermekjátékot is, majd jósolunk belőle. Sorra vesszük a Márton napi libator menüsorát, mit és miért fogyasztottak, majd szemezgetünk a libával kapcsolatos szólásokból. A program során liba figurát vagy lámpást készítünk. A lámpás készítéséhez szükséges kisméretű (200 gr) befőttesüveget a gyermekeknek kell hozniuk a foglalkozásra.
Időpont: 2024. október 2 - november 8-ig előre egyeztetett időpontban
Helyszín: az óvoda és az iskola épülete