
Időszaki kiállítás / Népi iparművészeti
Színeket vetünk, jövőt aratunk
Szelesné Kása Ilona ökoművésztanár kiállítása
megnyitó: 2025. április 4. 17 óra
megtekinthető: 2025. április 4 – 2025. június 6 között
Szelesné Kása Ilona sokoldalú alkotó, fő kutatási és alkotási területe a tojásírás, amely tevékenység alapján 1995-ben részesült a Népművészet Ifjú Mestere (1995.) állami kitüntetésben. Elsődleges technikája a viaszos írás és a növényrátétes festés, de újító módon nyúl hozzá a folyamat olyan egészen apró finomságaihoz, részleteihez, mint a házilag előállított növényi festékanyagok alkalmazása. Elkötelezett, korszerű és rendhagyó szellemű oktató, a közelmúltban a lakiteleki Eötvös Loránd Általános Iskola tanára, napjainkban is a Grafika Tanszak vezetője, emellett jelenleg és a múltban is több értékes kézműves szakkör és foglalkozás lelkiismeretes vezetőjeként számos hagyományosnak tekinthető alkotótechnika és modern eljárásmód alkalmazását ismertette meg a fiatalabb generációkkal. A SzínesKert Diákvállalkozás mentoraként szintén a fiatal, általános iskolás korosztály szemléletformálásával járul hozzá a szellemi örökséghez. Kreatív, újító alkotó, aki a hagyományos népművészeti technikák és motívumok továbbgondolásával teremt kapcsolatot a múlt hagyományai és napjaink igényei között.
Életrajz
Szelesné Kása Ilona ökoművésztanár. A világot komplexen szemlélő ökoművésztanárként, sok kérdésre keresem a választ. A sok éves növényi tojásfestési tapasztalatommal hogyan tudok 21. századit alkotni, miben tudok újítani? Miért érdemes a kézművességet egy gyermekek által gondozott, fenntartható kert felől megközelíteni?
Alkotok
Tojásírás az egyik kutatási és tevékenységi területem. A legősibb technikával, méhviasszal írom elődeink és azok újra alkotott mintavilágát a tojásra. Írókázott és levélrátétes hímeseket készítek. Saját nevelésű és gyűjtésű hazai növényekből állítom elő hímeseim színező anyagát. Miben tudok újat alkotni e témában elődeinkhez képest? A hímestojás kiürülése – általában nem főtt tojásra dolgozunk – lehetővé teszi, hogy nem csak élelmi jellegű festőnövényeket használjak. Tehát új, de természetes színeket tudok hímeseimen megjeleníteni. Több megújítási kísérletem is van. Lehetőségem volt Franciaországban, Németországban, Dániában népszerűsíteni a hazai kézművességet. Az NMI „ASZAKKÖR” oldalán 11 hímesfilmben népszerűsítem a tojásfestést. Tojásfestés szakágban a Népi Iparművészeti Tanács zsűritagja vagyok.
Gyöngyfűzés a másik alkotó területem. A népi ékszerek sajátosságait felhasználva alkotok ma is használható, modern ékszereket, minőségi alapanyagokból.
Tanulok
Végzettségeim: művésztanár, közművelődési szakember, népi játszóházi foglalkozásvezető, fejlesztőpedagógus, permakultúra tervező, soil steward. Külföldi ösztöndíjasként, Dániában, kézműves és design oktatásban részesültem. Számos kismesterséget kipróbáltam és tanulom azokat hazai és külföldi mesterektől egyaránt. Elköteleztem magam a folyamatos, fenntartható fejlődés mellett és keresem a kapcsolódási lehetőséget alkotótársaimmal.
Tanítok
A Bács-Kiskun Megyei Közművelődési Intézet támogatásával, a lakiteleki iskolában, 2013-ban létrehoztuk a SzínesKert oktatási programot, amelyben a diákokkal festőnövényes kertet gondozunk, fenntartható módon. A kert növényeit sokrétűen használjuk fel és ehhez kapcsolódóan diákvállalkozást mentorálok, ahol eljutunk a „földtől a brandig”. Felkészítő tanárként tanítványaimnak számos országos és külföldi sikerei vannak művészeti-, gazdasági- és kézműves versenyeken. 2024-ben a Fenntartható Városok Európai Konferenciájának nagykövetei voltunk Dániában. Az OH tankönyveiben és más kiadványokban szerepelnek munkáim. A közel 40 éve tartó hímes foglalkozásaimnak és a „Mester és Inas” programnak köszönhetően több tanítványom is elmélyülhetett a növényi tojásfestésben.
Felnőttképzés: A Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával akkreditált SzínesKert szakkör vezetői, 60 órás tanfolyamot dolgoztunk ki, valósítottuk meg Nagy Mari textilművésszel és Kemendi Ágnes szakíróval.
Kitüntetéseim, díjaim
2024. Az Év Pedagógusa
2018. Emberi Erőforrások Minisztériuma-Elismerő Oklevél-kiemelkedő szakmai tevékenységért
2018. Megyei értéktár tagja
2002. Népi Ékszerkészítő Pályázat- díjazott alkotó
2001. Közművelődési-díj Lakitelekért
2000. Gránátalma-díj, növényi festékes hímesek
1997. Pro Renovanda Cultura Hungarie Alapítvány meghívásos pályázata I. díj (hímes)
1996. V. Népi Mesterségek Művészete Pályázat I. díj (hímes)
1995. Népművészet Ifjú Mestere, állami kitüntetés (hímes)